Plzeň se v počtu hracích automatů na obyvatele dostala na třetí místo mezi deseti největšími městy České republiky

tisková zpráva Změny pro Plzeň

V Plzni dne 20. 1. 2014

Plzeň v loňském roce poskočila na třetí místo mezi deseti největšími českými městy v počtu obyvatel na jeden hazardní přístroj. Na jeden výherní automat povolovaný Ministerstvem financí připadá v Plzni 103 obyvatel včetně dětí a kojenců. Republikový průměr je přitom 172 obyvatel na jeden automat. Po započtení automatů, které povoluje obec, je toto číslo ještě horší, přesně v Plzni připadá na jeden automat 86 obyvatel včetně kojenců a dětí. Proti hazardu se však začínají stavět plzeňští občané a podepisují petici za jeho úplný zákaz. Pod peticí je v tuto chvíli již více než 670 podpisů.

Změna pro Plzeň spočítala počty videoloterijních terminálů a výherních hracích přístrojů, které povoluje Ministerstvo financí v deseti největších městech České republiky a přepočetla je na počet obyvatel, včetně dětí a kojenců. Žebříček nejvyššího počtu automatů na obyvatele vede Olomouc, za kterou následuje Ostrava. Plzeň je na třetím místě s průměrem 103 obyvatel na jeden automat. Celorepublikový průměr je přitom 172 obyvatel na jeden automat a například ve Francii připadá na jeden automat 18 000 obyvatel.

„Porovnali jsme počty povolovaných automatů Ministerstvem financí v deseti největších českých městech a zjistili jsme, že Plzeň se v posledním roce propracovala na třetí příčku v počtu automatů na obyvatele. Před námi jsou již pouze Olomouc a Ostrava.“ říká Martin Marek mluvčí Změny pro Plzeň.

Žebříček deseti největších měst podle přepočtu obyvatel na jeden automat:
Počet automatů na obyvatel v ČR

Martin Marek k číslům dodává: „Pokud bychom k automatům povolovaným ministerstvem přidali automaty povolované plzeňskými obvody, dostaneme se dokonce k počtu 86 obyvatel, včetně kojenců a dětí, na jeden automat. Ta čísla jsou hrozivá, rozhodli jsme se proto, že budeme počty automatů v Plzni sledovat každý měsíc.“

Počty automatů v Plzni k 20. 1. 2014 podle městských obvodů:

Počet automatů v Plzni


Změna pro Plzeň zjistila, že počet automatů bude v Plzni v následujících měsících ještě dále stoupat, protože na obvodech leží nevyřízené žádosti o povolení dalších automatů v již stávajících hernách.

Změna pro Plzeň kritizuje benevolenci plzeňských zastupitelů k hazardu a také jejich postup ohledně schvalování vyhlášky, která měla původně omezit počet heren zůstávajících v Plzni i po 1. 1. 2015 na 81. Zejména však vlivem starostů největších plzeňských obvodů naopak došlo k nárůstu míst, kde hazard zůstane.

„Plzeňští zastupitelé nejen že zaspali při regulaci hazardu, ale postupně znovu povolili hazard na dalších 49 místech, kde už měl být od roku 2015 zakázán. Naproti tomu například v Praze a dalších českých městech počet heren i automatů v loňském roce výrazně klesl.“, říká Nikol Krejčová ze Změny pro Plzeň a dodává: „Ukázalo se, že v Plzni nestačí spoléhat na zastupitele, že sami od sebe budou hazard regulovat.“

Že je situace v Plzni alarmující, potvrzuje i Martin Svoboda, předseda občanského sdružení Občané proti hazardu, které se zabývá regulací hazardu více než 5 let. „Regulace hazardu v podání města Plzně je spíše výsměchem občanům. Odborníci se shodují, že pouze razantní snížení počtu heren má vůbec nějaký pozitivní efekt na společnost a pomáhá gamblerům zbavit se závislosti. Kosmetickým či nekoncepčním snížením počtu heren pomáhají zastupitelé pouze konkurenci, ke které se automaty a hráči přesunou. Ve městě velikosti Plzně je možné se bavit o jednom až dvou kasinech, ideálně jen s živou hrou a bez automatů.“, říká Martin Svoboda.

Změna pro Plzeň proto v loňském roce založila iniciativu Plzeň bez hazardu, která prosazuje přijetí vyhlášky s nulovou tolerancí hazardu v Plzni, která by znamenala zákaz heren a všech automatů na území celého města. Petici a další informace jsou k nalezení na stránkách www.plzenbezhazardu.cz.

Nikol Krejčová ze Změny pro Plzeň k tomu říká: „K petici se zatím připojilo více než 670 Plzeňanek a Plzeňanů. V únoru se s peticí obrátíme na plzeňské zastupitele a budeme požadovat projednání změny vyhlášky tak, aby v Plzni nezůstal ani jeden hrací automat.“


Kontakty:

Martin Marek, mluvčí Změny pro Plzeň, 731 018 608
Nikol Krejčová, členka Změny pro Plzeň, 720 292 838

 

Doplňující informace:
Změna pro Plzeň
 – je politické uskupení, které chce za rok uspět v komunálních volbách v Plzni a jejíž členové stáli za loňským referendem, ve kterém Plzeňané odmítli obří nákupní centrum v centru Plzně. Více informací naleznete na www.zmenaproplzen.cz

Petice „Plzeň bez hazardu“ – více informací, včetně znění návrhu vyhlášky a aktuálního počtu podpisů pod peticí naleznete na www.plzenbezhazardu.cz

Kategorizace výherních automatů – Hrací automaty jsou buď VLT (videoloterijní terminály) nebo VHP (výherní hrací přístroje). Ve skutečnosti jde o stejné přístroje, jen na VLT je možné vsadit a za stejný čas prohrát několikanásobné částky. Veškeré VLT povoluje Ministerstvo financí, plus VHP v kasinech. Obce mají pravomoc povolovat pouze VHP. Na druhé straně od rozhodnutí Ústavního soudu z března 2012 mohou obce hazard na svém území zakázat úplně nebo stanovit místa, kde smí být provozován a to včetně VLT.