Změna pro Plzeň zahájí sběr podpisů pro projednání vyhlášky o zákazu hazardu v Plzni

Politické uskupení Změna Pro Plzeň zahájí v úterý sběr podpisů pod žádost o projednání návrhu vyhlášky v zastupitelstvu města Plzně, která by zakázala výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály na celém území města Plzně. Pokud se podaří pod návrh vyhlášky získat alespoň 670 podpisů, budou muset plzeňští zastupitelé vyhlášku projednat již na dubnovém zasedání. Změna pro Plzeň tak reaguje na laxní přístup města při regulaci hazardu. Podpisový stánek bude od úterý 1.4. do čtvrtka 3.4. stát v Sadech Pětatřicátníků v centru Plzně vždy odpoledne od 13 do 17 hodin.

Město Plzeň má vyhlášku regulující hazard od dubna 2012, kdy zastupitelé stanovili počet povolených heren v Plzni na 81. Ještě téhož roku v prosinci však zastupitelé počet povolených heren v Plzni zvýšili na 118 a znovu v září 2013 počet heren zastupitelé opět změnou vyhlášky navýšili počet heren v Plzni na 130.

 „Jak ukázali poslední měsíce, plzeňští zastupitelé se nemají k razantní regulaci hazardu. Počet heren povolených městskou vyhláškou naopak dvakrát po sobě zvýšili, zatím co trend v jiných městech je opačný. Proto jsme se rozhodli, že využijeme zákona o obcích a prostřednictvím podpisů prosadíme projednání návrhu nulové vyhlášky k tvrdému hazardu na dubnové jednání zastupitelstva,“ říká Martin Marek mluvčí Změny pro Plzeň.

Za přijetí vyhlášky, která by zakázala na celém území města Plzně výherní hrací přístroje a videoloterijní terminály, již probíhá od loňského roku internetová petice na stránkách www.plzenbezhazardu.cz, ke které se doposud připojilo tisíc občanů. Na stejných stránkách Změna pro Plzeň představila i svůj návrh vyhlášky.

Martin Marek k tomu říká: „Většina stran měla před volbami ve svém programu razantní regulaci hazardu v Plzni, ale výsledky tomu neodpovídají. Proto chceme, aby ještě stávající zastupitelstvo projednalo naši žádost o nulovou toleranci hazardu a tím zastupitelé jasně ukázali obyvatelům Plzně, jaký postoj k tomuto závažnému tématu zaujímají.“

Změna pro Plzeň na problém hazardu v Plzni naposledy upozornila začátkem roku, kdy zveřejnila žebříček deseti největších měst seřazených podle přepočtu obyvatel na jeden automat, ve kterém Plzeň obsadila nelichotivé třetí místo.[1]

„Situace v Plzni je alarmující, žádná regulace hazardu se ve skutečnosti nekoná. Jiná města přistoupila k razantní regulaci výherních automatů, v našem kraji například Klatovy, ale Plzeňští zastupitelé se stále tváří jako by problém neexistoval. Přitom jen za loňský rok skončilo ve hracích automatech v Plzni více než 1,5 miliardy korun. Velká část peněz, které končí v automatech, přitom pochází z trestné činnosti, nebo také ze sociálních dávek. Jsou to peníze, které pak chybějí v rodinách a také místním podnikatelům, když by mohly být utraceny například za nákupy a služby.“ říká Renata Zoubková ze Změny pro Plzeň.

Aby zastupitelstvo vyhláškou muselo zabývat, je potřeba získat pod návrh podpisy alespoň 0,5% plzeňských občanů. „Věříme, že se nám potřebný počet podpisů podaří získat během tří dnů.“ uzavírá Renata Zoubková.

Podpisový stánek bude umístěný od úterý 1.4.2014 do čtvrtka 3.4.2014 na rohu ulic Solní a Sadů Pětatřicátníků vždy od 13:00 do 17:00. Podepsat pod návrh se mohou pouze občané s trvalým pobytem v Plzni starší 18 let.

Událost na FACEBOOKU najdete zde: Petice/Návrh na projednání


[1] Plzeň se v žebříčku umístila na nelichotivém třetím místě, když na jeden automat v Plzni připadá pouhých 103 obyvatel, včetně dětí a kojenců. Přitom ostatní města v České republice hazard výrazně omezují. Naposledy například Brněnští zastupitelé v lednu letošního roku rozhodli, že v centru města zůstanou pouze dvě kasina a herny z centra vytlačili úplně (vyhláška v Brně zakázala hazardní přístroje ve 23 městských částech z 29).